
Planowane mioty
• Lagotto romagnolo - po Ella Mia Mosi Monflori lato/jesieÅ„ 2025
•Briardy w 2025 r.
Zależy nam na długim, zdrowym i szczęśliwym życiu naszych szczeniąt oraz zachowaniu prawidłowej anatomii i cech charakterystycznych dla rasy, dlatego planujemy mioty z myślą o ich przyszłości.
Skrupulatnie dobieramy rodziców przyszÅ‚ych szczeniÄ…t. Wszystkie psy tworzÄ…ce naszÄ… hodowlÄ™ sÄ… dokÅ‚adnie przebadane a rodzicami zostajÄ… jedynie caÅ‚kowicie zdrowe, co zmniejsza ryzyko wystÄ…pienia chorób u szczeniÄ…t. DobierajÄ…c psy do siebie zwracamy uwagÄ™ na ich temperament, rodowód i eksterier. Daleka podróż na krycie nie jest problemem, gdy istnieje szansa na dobre skojarzenie.
Rozwój szczeniÄ…t
Co się dzieje ze szczenięciem w naszej hodowli

Okres noworodkowy
Okres noworodkowy, czy też okres neonatalny trwa od narodzin do drugiego tygodnia życia. Szczenię jest jeszcze głuche i ślepe, jego mechanizm termoregulacji działa słabo, a załatwienia swoich potrzeb fizjologicznych potrzebuje stymulacji.
Matka jest przez ten czas ciągle ze swoimi dziećmi, ogrzewa je, czyści i karmi. Oczywiście my też pomagamy jej, pilnując, aby żadne szczenię nie zostało przypadkowo przygniecione oraz w razie potrzeby w pomagamy w dokarmianiu. Kontrolowanie wagi szczeniąt jest bardzo ważne, po tygodniu maluch powinien zwiększyć masę ciała dwukrotnie, dlatego codziennie ważymy maluchy przez dwa pierwsze tygodnie życia.
​
Aby szczeniÄ™ta lepiej radziÅ‚y sobie w przyszÅ‚oÅ›ci z sytuacjami stresowymi, od trzeciego dnia życia wprowadzamy wczesnÄ… stymulacjÄ™ neurologicznÄ…, która pobudza u szczeniÄ™cia ukÅ‚ad nerwowy oraz wzmacnia ukÅ‚ad krążenia.
Okres przejściowy i
III tydzień
Faza przejściowa trwa miedzy 12-21 dniem. Zmysły jak i układy szczeniaka zaczynają coraz lepiej działać, a maluch powoli zaczyna chodzić na czterech łapach, wyżynają się pierwsze zęby.
​
Pod koniec trzeciego tygodnia, gdy maluchy w miarÄ™ sprawnie poruszajÄ… siÄ™ oraz zaczepiajÄ… rodzeÅ„stwo, powiÄ™kszamy im przestrzeÅ„ życiowÄ…. Do dotychczasowego kojca porodowego dołączamy "plac zabaw", w którym znajdujÄ… siÄ™ różnego rodzaju zabawki do gryzienia, zabawki sensoryczne, tunele, równoważnie. Maluchy majÄ… również okazjÄ™ sÅ‚uchać odgÅ‚osów życia codziennego, ich kojec umieszczony jest w centrum życia rodzinnego, puszczamy im audycjÄ™ radiowe i dajemy zabawki wydajÄ…ce różne dźwiÄ™ki. W tym czasie dostajÄ… swój pierwszy posiÅ‚ek w postaci pasty jajecznej, a później namoczonej karmy.
Jeśli pogoda jest sprzyjająca szczenięta po skończeniu 3 tygodnia mają okazję, aby pierwszy raz wyjść na świeże powietrze.


Okres socjalizacji
Okres socjalizacji pierwotnej to czas miÄ™dzy 3 a 5 tygodniem, potem nastÄ™puje kolejny etap socjalizacji wtórnej i trwa do 12 tygodnia życia. Jest to ważny czas w życiu szczeniÄ™cia, w którym uczy siÄ™ ono psich zachowaÅ„. BawiÄ…c siÄ™ z rodzeÅ„stwem uczÄ… siÄ™ inhibicji gryzienia, czyli jak gryźć aby nie zrobić sobie krzywdy. Matka szczeniÄ…t powoli przestaje je karmić, w zamian pokazuje swoim dzieciom jak powinna wyglÄ…da zabawa miÄ™dzy psami oraz dyscyplinuje je. Reszta naszych psów ma okazjÄ™ poznać najmÅ‚odszych czÅ‚onków rodziny, one również pokazujÄ… im prawidÅ‚owe zachowania w psiej komunikacji.
​
SzczeniÄ™ta oprócz poznawania psich zachowaÅ„, sÄ… stopniowo socjalizowane z nowymi bodźcami. Zależy nam, aby zapoznaÅ‚y siÄ™ ze wszystkimi domowymi sytuacjami, takimi jak: odkurzanie, mycie podÅ‚óg, oglÄ…danie telewizji, dźwiÄ™ki kuchenne (miksery, trzaskajÄ…ce sztućce) etc. oraz sÄ… przyzwyczajane do pielÄ™gnacji, czesania szczotkÄ…, obcinania pazurków, szczeniÄ™ta lagotto przechodzÄ… swoje pierwsze podciÄ™cie futerka.
​
Po ukończeniu przez szczenięta piątego tygodnia, jest możliwe ich odwiedzenie.
VI-VII tydzień
W szóstym tygodniu szczeniÄ™ta odbywajÄ… swojÄ… pierwszÄ… wizytÄ™ u weterynarza, gdzie zostajÄ… zbadane, zaszczepione oraz oznakowane mikro chipem. NastÄ™pnie przechodzÄ… przeglÄ…d w oddziale ZKwP w Opolu, wykonany przez sÄ™dziego kynologicznego oraz zostajÄ… im wydane metryki.
​
U szczeniąt w wieku ok. 6-7 tygodni najlepiej można zaobserwować ich predyspozycje, dlatego każde szczenię ma możliwość indywidualnej eksploracji nowego terenu, dzięki czemu możemy zaobserwować zachowania szczeniaka i więcej dowiedzieć się o jego charakterze, co pomoże nam w doborze dla niego odpowiedniej rodziny.


VIII tydzień
Jest to czas, w którym wiÄ™kszość szczeniÄ…t opuszcza nasz dom. SzczeniÄ™ta w tym wieku sÄ… wystarczajÄ…co wyksztaÅ‚cone, by mogÅ‚y zmienić wÅ‚aÅ›ciciela, jednoczeÅ›nie sÄ… jeszcze na tyle maÅ‚o Å›wiadome, że zmiana domu nie jest dla nich bardzo stresujÄ…ca oraz aklimatyzacja w nowym miejscu przebiega bardzo szybko.
Za przeprowadzenie szczenięcia przez dalsze etapy socjalizacji jest już odpowiedzialny nowy właściciel, ale każdy z nich może liczyć na naszą pomoc i podpowiedzi.
​